Az Alzheimer-kór nem csak agyi rendellenesség

A Baylor College of Medicine, a Texas Children’s Hospital Jan and Dan Duncan Neurological Research Institute (Duncan NRI) és együttműködő intézmények kutatói gyümölcslegyekkel (muslicákkal) végzett kutatások során új információkat szereztek arról, hogy az Alzheimer-kór hogyan hat a test különböző szöveteire. A Neuron folyóiratban közzétett eredmények jobban megvilágítják az agy és a test közötti kommunikációt a neurodegeneratív folyamatokban, egyben lehetőséget biztosítanak az Alzheimer-kór új biomarkereinek és terápiás célpontjainak azonosításához.
„Az Alzheimer-kór egy neurodegeneratív rendellenesség, amelyet az Aβ42 fehérjét tartalmazó amiloid plakkok és a Tau fehérje szálszerű struktúrái gubancainak felhalmozódása jellemez az agyban. Annak érdekében, hogy jobban megértsük, hogyan hat a betegség a test más szerveire, létrehoztuk az Alzheimer-kórban szenvedő legyek sejtatlaszát, amely 219 sejttípus egyes sejtjeiben expresszálódó géneket profiloz az Alzheimer-kórban szenvedő gyümölcslegyek fejében és testében” – mondta a tanulmány társszerzője, Dr. Hongjie Li, a Baylor molekuláris és humán genetika tanszékének adjunktusa és a Huffington Center on Aging munkatársa, egyben a Baylor Dan L Duncan Átfogó Rákközpontjának tagja is.
A kutatók Alzheimer-kórban szenvedő gyümölcslegyeket hoztak létre úgy, hogy az Aβ42 vagy a Tau fehérjét csak a felnőtt állatok idegsejtjeiben fejezték ki. Ez a megközelítés elkerüli a fejlődési hatásokat és a felnőttkori jellemzőkre összpontosít. Ezután értékelték a módosított legyek agyában és más szerveiben bekövetkezett változásokat. „Megállapítottuk, hogy az Aβ42 vagy a Tau expressziója az idegsejtekben mind az idegsejteket, mind a gyümölcslégy testének más szöveteit érintette” – mondta a tanulmány társszerzője, Ye-Jin Park, Li és Dr. Hugo Bellen által közösen mentorált doktorandusz.
„Az Aβ42 expresszió elsősorban az idegrendszert érintette. Különösen érzékenyek voltak a látás, a hallás és a szaglásért felelős érzékszervi idegsejtek. A szaglás csökkenése az Alzheimer-kór korai tünete lehet, és ebben a tanulmányban azonosítottuk az Aβ42 által érintett specifikus szagló neuronokat. Másrészt a neuronokban a Tau expresszió jelentős változásokat okozott, főként a perifériás szövetekben, például megváltozott zsíranyagcserét és emésztést, valamint csökkent termékenységet. Ezek a változások az életkorral járó változásokat utánozzák, ami arra utal, hogy a Tau expresszió felgyorsítja az öregedést” – mondta a tanulmány társszerzője, Dr. Tzu-Chiao Lu, a Li laboratórium posztdoktori munkatársa.
„Megállapítottuk, hogy a gyümölcslegyekben az idegsejtek közötti kapcsolatok és más, az agy és a test közötti kommunikációt közvetítő tényezők zavartak voltak. Ezek, és az Alzheimer-kór légysejt-atlaszában dokumentált egyéb eredmények javítják az Alzheimer-kórral kapcsolatos fehérjék, az Aβ42 és a Tau szervezetre gyakorolt hatásának megértését” – mondta Bellen, a tanulmány társszerzője, a Baylor molekuláris és humán genetika tanszékének professzora és a Duncan NRI neurogenetika tanszékének vezetője.
Ez az átfogó forrás értékes eszköz a neurodegeneratív betegségek kutatói közössége számára. Az Alzheimer-kór gyümölcslégy-sejtatlasza lehetővé teszi az Alzheimer-kórban bekövetkező egész testet érintő változások és az agy-test interakciók további kutatását, ami a betegség jobb megértéséhez és a kezelés javításához vezethet.