A herpeszvírus hosszú távú agyi és neurológiai problémákat okozhat

A herpes simplex vírus-1 (HSV-1), amely az ajakherpesz okozója, általában hólyagokat és sebeket okoz. Egyes esetekben azonban a vírus a szembe vagy az idegrendszerbe vándorolhat, súlyos, krónikus tüneteket okozva, az orrüregen keresztül pedig közvetlenül az agyba juthat, és tartós neurológiai tüneteket okozhat, szorongáshoz, motoros károsodáshoz és kognitív problémákhoz vezethet. A világ népességének körülbelül kétharmada hordozza a HSV-1-et, ami csak növeli az alábbi eredmények fontosságát.

Állatkísérletekben az orr HSV-1 fertőzése tartós neurológiai diszfunkcióhoz vezetett, beleértve a szorongást és a kognitív károsodást. A kutatók megállapították, hogy a heparanáz enzim aktiválódása elősegítette a HSV-1 által kiváltott agykárosodás létrejöttét, aktivitásának blokkolása pedig jelentősen csökkentette a fertőzött állatok neurológiai károsodását, kiemelve egy lehetséges terápiás célpontot.

Deepak Shukla professzor laboratóriuma korábban azt vizsgálta, hogy a vírus hogyan terjed a szemre és agyra, hogyan vezethet például vaksághoz vagy encephalitishez. Az mBio– ban közzétett új kutatás az intranazális fertőzést vizsgálta, amikor a vírusrészecskék az orron keresztül jutnak be a szervezetbe, és közvetlenebbül hozzáférnek az idegrendszerhez. „Ha egy fertőzött egyén könnyek útján üríti a vírust, az eljuthat az orrüregbe, ahonnan közvetlenebbül az agyba kerülhet” – mondta Shukla. „Úgy gondolom, hogy a neurológiai következmények sokkal súlyosabbak, mint általában lázhólyagok vagy szemfertőzések esetén.”

Állatkísérletekben a kutatók magas szintű gyulladást és idegkárosodást figyeltek meg néhány nappal a HSV-1 fertőzés után. A fertőzött állatok néhány hónapig – ami az emberek életében évtizednyi időnek felel meg – rosszabbul teljesítettek a motoros koordináció és a memória tesztjein, és szorongásszerűbb viselkedést mutattak a kontrollcsoportokhoz képest. „Határozottan idegkárosodás következik be, ha a vírus az intranazális utat választja, és a hatás hosszú távú” – mondta Shukla.

A kutatók újra tanulmányozták a heparanázt is, amelyet a csoport korábban a HSV-1 újrafertőződésben és a hosszú távú hatásokban játszott szerepe miatt tanulmányozott. A heparanáz deaktivált génjével rendelkező állatok nem mutattak ugyanolyan neuroviselkedési hiányosságokat a fertőzés után, mint a kontroll állatok. Ez arra utal, hogy az enzim közvetíti a vírus néhány káros hatását az agyban.

„Ezek a felfedezések megnyitják az ajtót a lehetséges terápiás megközelítések előtt az ideggyulladás hatásainak enyhítésére és a vírusfertőzések által okozott hosszú távú agykárosodás megelőzésére” – mondta Hemant Borase, az UIC posztdoktori kutatója és a tanulmány első szerzője. „A vírus egész életen át újraaktiválódik; ez egy élethosszig tartó fertőzés” – mondta Chandrashekhar Patil, az Orvostudományi Főiskola kutatási adjunktusa és a cikk társszerzője. „Tehát úgy gondolom, hogy ez a tudás nagyon fontos lesz a vírust hordozó nagyszámú populáció körében.”

(Forrás: neurosciencenews.com)