Sugárzással megjelölt antitest szolid tumorok kezelésére

Egy nemrégiben megjelent tanulmányban egy új, a rákhoz kapcsolódó IL13R?2 antigén ellen kifejlesztett, sugárzással megjelölt antitestet mutattak be, amely jelentős potenciált mutat mind a diagnosztikában, mind a különböző szolid tumorok[1] kezelésében. Ez az előrelépés kulcsfontosságú lépést jelent a rákterápia terén, mivel az antitest nagyfokú specificitást mutat a rosszindulatú sejtekre, megkímélve az egészséges szöveteket a nem szándékos expozíciótól.

A The Journal of Nuclear Medicine legújabb számában megjelent kutatás rávilágít az IL13R?2 receptor egyedülálló tulajdonságaira, amely túlnyomórészt agresszív rákos megbetegedésekben, például glioblasztómában, melanomában és emlőrákban fejeződik ki, míg a normális szövetekben minimálisan van jelen. Ez a tulajdonsága ideális jelöltjévé teszi a célzott képalkotó és terápiás beavatkozásoknak.

A vezető kutató hangsúlyozta, hogy eddig nem álltak rendelkezésre az IL13R?2 ellen irányuló antitestek klinikai diagnosztikai vagy terápiás célokra. A sugárzással jelölt antitest kifejlesztésének célja a fokozott tumorfelvétel és -visszatartás elérése, ami lehetővé teszi a citotoxikus sugárzás közvetlen bejuttatását a rákos sejtekbe anélkül, hogy a környező egészséges szöveteket érintené.

A vizsgálat során öt különböző humán anti-IL13R?2 antitestet hoztak létre, amelyek közül a KLG-3 változat bizonyult a leghatékonyabbnak a preklinikai tesztekben. A glioblasztómás egereken végzett in vivo képalkotó vizsgálatok azt mutatták, hogy a KLG-3 egyértelmű különbséget tud tenni a tumor és az egészséges szövet között, és nagy kontrasztú képeket biztosít a pontos diagnózishoz és a kezelés tervezéséhez.

A további elemzések biodisztribúciós vizsgálatokat tartalmaztak, amelyek a hatékony dozimetria (dózismérés)lehetőségét jelezték a ^177Lu-val jelölt terápiás ellenpár használatával. Ez azt sugallja, hogy a KLG-3 nemcsak képalkotó, hanem terápiás hatóanyagként is felhasználható, ami potenciálisan lehetővé teszi a rák hatékony kezelését alacsonyabb dózisok mellett.

Az eredmények jelentős előrelépést jelentenek az IL13R?2 rákterápiás célzott kezelésében, ami megnyitja az utat a betegek számára minimális mellékhatásokat okozó, rendkívül specifikus gyógyszerek kifejlesztése előtt. A tanulmány szerint az IL13R?2 célzott képalkotás segíthet azon betegek azonosításában, akiknek előnyös lehet a kombinált terápiák alkalmazása, és ezáltal fokozhatja a rákkezelési stratégiák általános hatékonyságát.

(Forrás: themunicheye.com)


[1] A szolid daganatok a nem vérképző vagy nyirokszervi eredetű daganatokat jelentik. Egy szervből indulnak ki, jól körülírt határuk van, gyakran adnak távoli áttéteket.