Új típusú kemoterápiás készítményt fejlesztenek a Debreceni Egyetem vezetésével

Egy, a rákos elváltozások kemoterápiás kezelésében a remények szerint áttörést hozó új típusú készítmény fejlesztésére nyert támogatást egy nemzetközi kutatócsoport-hálózat, amit a Debreceni Egyetem vezet. A NextNano4Cancer projektben tajvani, francia, spanyol, román és magyar szakemberek működnek együtt. A győztes NextNano4Cancer projekt szakmai vezetője Bácskay Ildikó, a DE Gyógyszerésztudományi Kar (GYTK) dékánja.
A DE GYTK vezetésével május 1-jén elindult NextNano4Cancer projekt célja áttörést elérni a rákkutatásban egy új típusú kemoterápiás készítmény fejlesztésével. „Ez egy nagy mérföldkő a kar életében. A projektben a nemzetközi és az ipari kutatói hálózat együtt dolgozik új daganatellenes célpontok azonosításán, valamint olyan nanoszintű hatóanyag-leadó rendszerek kialakításán, amelyek eddig nem vizsgált módon egyesítik a makrociklusos vegyületek, például a kalixarén- és dinarén-származékok, valamint a ciklodextrinek tulajdonságait” – magyarázta Bácskay Ildikó.
Hozzátette: a kutatás különlegessége, hogy a CK2 enzim új típusú gátlószereit (CK2i) önszerveződő szupramolekuláris nanorendszerbe ágyazva juttatják el a daganatos sejtekhez, javítva ezzel a kezelés célzottságát és hatékonyságát, valamint segítve a gyógyszer-rezisztencia (MDR) leküzdését. A kutatás előkészíti egy GMP-kompatibilis[1] gyártási folyamat tervezését is, hogy a legígéretesebb formulációk a későbbiekben klinikai fejlesztésre is alkalmassá váljanak.
[1] GMP: Good Manufacturing Practice, a jó gyártási gyakorlatot jelentő rendszer, amelynek célja annak biztosítása, hogy az emberek egészségével közvetlenül összefüggő termékeket, például gyógyszereket, orvosi eszközöket, ételeket és kozmetikumokat biztonságos környezetben és körülmények között állítsák elő.