Magyar kutatás forradalmasíthatja a pajzsmirigyrák kezelését

Egy magyar orvosi kutatás eredménye forradalmasíthatja a pajzsmirigyrák kezelését Kelet-Közép-Európában. Az új, vágás nélküli eljárással Magyarország vezető szerepet játszhat az orvosi innovációk területén.

A módszer lényege, hogy ultrahangon nyomon követve egy vékony tűvel megszúrják a pajzsmirigy rákos daganatát, felmelegítik a szövetet, a keletkezett hő pedig elpusztítja a kóros sejteket anélkül, hogy a pajzsmirigy működését károsítaná. A beavatkozás után a betegeknek nem szükséges hormonpótló kezelés, jelentősen csökkennek a szövődmények, és a felépülés is sokkal gyorsabb. Az egy centimétert meg nem haladó papilláris pajzsmirigyrákoknál vizsgálták a kezelés biztonságosságát. Ez a leggyakrabban előforduló elsődleges rosszindulatú pajzsmirigydaganat, ezért létfontosságú a gyors és biztonságos kezelés – fejtette ki a közleményben Deák Pál Ákos, a Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet intervenciós radiológus főorvosa, egyetemi docens.

Az ambulánsan elvégezhető abláció során minimalizálható a műtéti terhelés, a fertőzésveszély, nem marad heg, jelentősen lerövidül a felépülési idő, csökken a beavatkozástól való szorongás, emellett a kezelés sokkal kevesebb erőforrást és anyagi ráfordítást igényel, mint a fekvőbeteg-ellátásban nyújtott, jellemzően műtéti megoldások. Ráadásul a kezelés – amely nem igényel altatást – nem befolyásolja a pajzsmirigy működését, szemben a pajzsmirigy egészének vagy egy részének eltávolításával. (…)

A teljes cikk az NKFIH honlapján olvasható