Egy lépéssel közelebb a kreativitás működésének megértéséhez

A kreativitás magában foglalja az új és hasznos termékek vagy ötletek létrehozását a változó környezetben. Fontos a problémamegoldáshoz, valamint a technológiai, művészeti és kulturális innováció alapja. Julian Kutsche és Isaiah Kletenik azt akarták megtudni, vajon a kreativitás egy adott agyi áramkör működéséhez kapcsolódik-e, és ha igen, akkor hogyan változik ennek az áramkörnek a működése agyi degeneratív betegségek hatására.

A koordinátahálózat-leképezésnek nevezett validált módszert és 857 egészséges egyén nyugalmi állapotú funkcionális működésének adatbázisát használták annak tesztelésére, hogy ezek a koordináták valóban egy közös agyi áramkörhöz kapcsolódnak-e. Azt tapasztalták, hogy noha a kreatív műveletek különböző helyeket aktiváltak, a koordináták szétszóródtak a különböző agyterületeken, mégis egy közös agyi áramkör részét képezték, amelyet a jobb frontális pólushoz való negatív kapcsolódás határozott meg.

Ez az áramkör csökkent aktivitást mutat a jobb frontális pólusban, egy olyan régióban, amely kritikus az önellenőrzés és a szabályok betartása szempontjából, ezáltal alátámasztva azt az elképzelést, hogy ennek a „belső kritikusnak” a minimalizálása elengedhetetlen a kreatív gondolkodáshoz. Ennek az áramkörnek a károsodása a különböző agyi betegségek során kettős hatást válthat ki: egyrészt csökkentheti a kreativitást, másrészt, paradox módon, megnövekedett kreativitáshoz is vezethet. Az erről szóló tanulmányt a The Journal of the American Medical Association (JAMA) Network Open folyóiratban tették közzé, ahol azt is megfogalmazták, hogy további kutatásokra van szükség az eredmények megerősítéséhez és igazolásához.