Nem mindegy, hogyan pusztulnak el a rákos sejtek – az immunrendszer aktiválása

A Children’s Medical Research Institute (CMRI) tudósai jelentős áttörést értek el a rákkutatásban: megtalálták az okát, hogy miért pusztulnak el különböző módon a rákos sejtek a sugárkezelés hatására. A tanulmányt a Dr. Radoslaw Szmyd, és Tony Cesare professzor által vezetett kutatócsoport publikálta a Nature Cell Biology-ban. De miért ilyen fontos ez a felfedezés?

A sugárterápia az egyik legáltalánosabban használt rákkezelés. A tudósok évtizedek óta próbálják megérteni, hogy a sugárterápia miért különböző módon öli meg ugyanazon tumor sejtjeit. Ez azért fontos, mert a sejthalál egyes formáit az immunrendszer észrevétlenül hagyja, míg mások immunválaszt váltanak ki, ami viszont megöli a többi rákos sejtet is. A beteg immunrendszerének felszabadítása a rákos sejtek elpusztítása és a daganatok megszüntetése érdekében a rákkezelés egyik fő célja.

Cesare professzor elmondta, hogy a sejtjeinkben lévő DNS folyamatosan károsodik, és a DNS javítása is folyamatosan történik, így megőrizve sejtjeink egészségét. Most azonban úgy tűnik, hogy ezek a javítási folyamatok érzékelik, ha túlságosan nagy károsodás történt (pl. sugárterápia miatt), és utasítják a rákos sejteket, hogyan haljanak meg.

Amikor a sugárterápia által károsodott DNS-t homológ rekombinációnak nevezett módszerrel[1] javították, a rákos sejtek meghaltak a szaporodási folyamat során – ezt a folyamatot sejtosztódásnak vagy mitózisnak nevezik. Kritikus, hogy a sejtosztódás során bekövetkező halál észrevétlen marad az immunrendszer számára, így nem aktiválja az immunválaszt. Mi nem ezt akarjuk.

Azonban azok a rákos sejtek, amelyek más DNS-javítási módszerekkel kezelték a sugárzás által károsodott DNS-t, túlélték a sejtosztódási folyamatot, de ezt úgy tették, hogy a DNS-javítás melléktermékei a sejtbe kerültek. A sejt számára ezek a javítási melléktermékek vírusos vagy bakteriális fertőzésnek tűnnek. Ez pedig közvetve a rákos sejt halálát okozza, mert jelzést ad az immunrendszrnek. Ez az, amit akarunk.

Cesare professzor szerint az eredményeket az élő sejtmikroszkóp technológiának köszönhetik, amely lehetővé tette csapata számára, hogy a sugárterápiát követően egy hétig kövessék a besugárzott sejteket. „Az élő képalkotás megmutatta nekünk a sugárterápiát követő folyamatok teljes összetettségét, lehetővé téve számunkra, hogy pontosan megfejtsük, mi miért történik.  Ez új lehetőségeket nyit a sugárhatás fokozására más terápiákkal, különösen immunterápiával kombinálva, a rák gyógyításának növelése érdekében.”

(Forrás: scitechdaily.com)


[1] A homológ rekombináció a genetikai rekombináció egy olyan típusa, amelyben a DNS két hasonló vagy azonos molekulája között nukleotidszekvenciák cserélődnek ki. A nukleotidszekvencia a gén vagy genom megismerésének legalapvetőbb szintje. Ez az a tervrajz, amely tartalmazza a szervezet felépítésének utasításait, és a genetikai működés vagy az evolúció megértése nem lehet teljes a genetikai funkció