A legtöbb hasnyálmirigyrákot későn észlelik – egy új vérvizsgálat megváltoztathatja ezt

Az Oregoni Egészségügyi- és Tudományegyetem tudósai kifejlesztettek egy PAC-MANN nevű vérvizsgálatot, amely a hasnyálmirigyrák hagyományos szűrési módszereinél kevésbé invazív, olcsóbb és megbízhatóbb. A tanulmány eredményeit a Science Translational Medicine című folyóiratban tették közzé.

„A hasnyálmirigyrákban az a probléma, hogy gyakran túl későn ismerjük fel” – mondta Jared Fischer, az OHSU Knight Cancer Institute Cancer Early Detection Advanced Research Center (CEDAR) tudósa. „A PAC-MANN-nal az a célunk, hogy olyan eszközt adjunk a klinikusoknak, amely sokkal korábban képes felismerni a betegséget, amikor több kezelési lehetőség áll rendelkezésre, és nagyobb az esély a túlélésre” – tette hozzá Fischer.

A hasnyálmirigy a gyomor mögött elhelyezkedő mirigy. Emésztőenzimeket termel, amelyek lebontják az ételt, és olyan hormonokat választanak ki, mint az inzulin a vércukorszint szabályozására. A hasnyálmirigyrák pontos oka nem ismert, de egyes genetikai szindrómák, a dohányzás, az elhízás, a cukorbetegség, a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás és a túlzott alkoholfogyasztás növelheti a kockázatot. A hasnyálmirigyrákot gyakran csak előrehaladott stádiumban fedezik fel, mert általában nem okoz tüneteket, amíg más szervekre át nem terjed, az áttétek viszont már jelentősen korlátozzák a kezelési lehetőségeket.

Az Amerikai Rákellenes Társaság becslése szerint 2024-ben 67 400 amerikait diagnosztizálnak hasnyálmirigyrákkal, és közel 52 000-en halnak bele a betegségbe. (Magyarországon ugyanez az adat 2500 diagnosztizált hasnyálmirigyrák és a halálesetek száma azonos nagyságrendű.)

A PAC-MANN-t 350 olyan beteg vérmintáinak felhasználásával hozták létre, akik hasnyálmirigyrákban szenvedtek, akiknél magas volt a rák kockázata, vagy akik kontrollcsoportba tartoztak. A kutatócsoport olyan, proteázoknak nevezett fehérjéket keresett a vérben, amelyek aktívabbá válnak a hasnyálmirigyrák leggyakoribb és leghalálosabb formájában szenvedőknél. A PAC-MANN az esetek 98%-ában képes volt megkülönböztetni a hasnyálmirigyrákos betegeket az egészséges betegektől és a nem rákos hasnyálmirigyproblémákkal küzdőktől.

A CA 19-9 vérvizsgálattal együtt alkalmazva 85%-os pontossággal segítette a korai stádiumú rák felismerését is. A 19-9 fehérje rákellenes antigén szintjét mérő teszt átfutási ideje általában egy-két nap. „A nagy különbség a [PAC-MANN] esetében a költség: mindössze 8 mikroliter vérre és 45 percre van szükség a teszt elvégzéséhez, ami kevesebb mint egy pennybe kerül mintánként”mondta Jose L. Montoya Mira, az OHSU CEDAR kutatómérnöke és a tanulmány vezető szerzője.

A PAC-MANN nyomon követhetné a kezelések eredményességét, és irányt mutathatna a jövőbeni terápiás döntésekhez. Montoya és Fischer további vizsgálatokat tervez, többek között olyan betegek bevonásával, akiknél magas a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázata.

(Forrás: msn.com)