Új, eredményes módszer vastagbélrák kezelésében

A vastagbélrák (CRC) egy rendkívül rosszindulatú betegség, amely könnyen áttétet képez a létfontosságú szervekbe. Számos stratégiát alkalmaztak a klinikai CRC-terápiához. A jelenlegi kezelések azonban jelentős korlátokkal szembesülnek, mint például a gyógyszertoxicitás, a daganat kiújulása és a CRC-sejtek génmutációi miatti gyógyszerrezisztencia. Ezért sürgősen szükség van olyan új daganatellenes gyógyszerek kifejlesztésére, amelyek hatékonyan képesek kezelni a különböző genetikai profilú CRC-betegeket.

A tanulmány, amelyet a Genes & Diseases folyóiratban tett közzé a Sun Yat-sen Egyetemi Rákközpont, a Sun Yat-sen Emlékkórház, a Jiangnan Egyetem Társult Kórháza és a Déli Orvostudományi Egyetem csapata, egy harmadik generációs fényérzékenyítőre, a Ce6-GFFY-re összpontosít. A kutatók ezt az új molekulát úgy fejlesztették ki, hogy kovalens kötéssel kapcsoltak egy fotoreszponzív Ce6 molekulát egy GFFY peptiddel. A Ce6-GFFY oldatban stabil, átlagosan 160 nm-es makrorészecskéket képez, amelyek a fokozott áteresztőképesség és visszatartó (EPR) hatás révén lehetővé teszik a tumor célzott támadását. Az EPR-hatás egy olyan jelenséget és mechanizmust ír le, amelyben a makromolekuláris vegyületek, gyógyszerek bizonyos méreteken túl (40 kDa felett[1]) fokozatosan felhalmozódhatnak a tumor érrendszeri területén.

Az in vitro[2] vizsgálatokban a Ce6-GFFY hatékony penetrációt (behatolást) mutatott a tumorba, és jelentős ROS[3]-termelést indukált a CRC sejtekben 660 nm-es lézerrel történő besugárzás esetén. Ezen kívül az eredmények azt mutatták, hogy a CRT (kalretikulin fehérje), egy klasszikus egyél meg jelként működő jellemző nagymértékben expresszálódik a Ce6-GFFY-vel kezelt CRC sejtekben. Ez arra utal, hogy a Ce6-GFFY hatékonyan képes immunogén sejthalált (ICD) indukálni, jelezve ígéretes potenciálját a CRC-terápiában.

Az in vivo[4] vizsgálatokban a makrorészecskék meghosszabbodott felezési időt mutattak egerekben, ami hatékony gyógyszerfelvételt és hosszabb idejű terápiás beavatkozási lehetőséget mutatott. A Ce6-GFFY és a lézeres besugárzás együttes alkalmazása szignifikánsan aktiválta a daganatellenes immunitást azáltal, hogy elősegítette a citotoxikus (ráksejteket pusztító) T-sejtek infiltrációját (beszivárgását), miközben gátolta a myeloid eredetű (csontvelőből származó) szuppresszorsejtek[5] felhalmozódását a daganatokban, ezáltal elnyomva mind az elsődleges, mind az áttétes CRC-k növekedését. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a Ce6-GFFY ígéretes szer a CRC-terápiában, minimális mellékhatásokkal.

A hagyományos kezelésekkel ellentétben a Ce6-GFFY-vel végzett fotodinamikai terápia (PDT) a genetikai mutációktól függetlenül elpusztíthatja a rákos sejteket, így sokoldalú terápiás lehetőség azoknak a betegeknek, akiket nem lehet kezelni semmilyen meglévő terápiával, beleértve a klinikai gyógyszerrezisztenciában szenvedőket, ezért a Ce6-GFFY kifejlesztése ígéretes új stratégiát jelent a vastagbélrák kezelésében.

(Forrás: alphagalileo.org)


[1] kDa. Nem SI tömegegység, amelyet a molekulatömeg kifejezésére használnak, különösen nagy molekulák, például fehérjék és poliszacharidok esetében. Ez 1000 daltonnal egyenlő. 1 dalton a 12C atom (a szén legstabilabb izotópja) tömegének egy tizenketted része.

[2] Az in vitro („üvegben”) végzett vizsgálat azt jelenti, hogy azt élő szervezeten kívül végzik, és általában izolált szövetekre, szervekre vagy sejtekre terjed ki.

[3] ROS – az instabil molekulák olyan típusa, amely oxigént tartalmaz, és könnyen reakcióba lép a sejtben lévő más molekulákkal.

[4] Az in vivo egy latin eredetű kifejezés, aminek a szó szerinti jelentése élőben. Élő szervezetben elvégzett vizsgálatok, illetve testen belül zajló biológiai folyamatok megjelölésére használják

[5] Regulációs (vagy szupresszor) T-sejtek A regulációs T-sejtek folyamatosan felügyelik az immuntoleranciát, azt hogy az immunrendszer ne támadja meg a saját szöveteket.