Riasztó az összefüggés a mikroműanyag-szennyezettség és a neurológiai hanyatlás között

„A környezet döntő szerepet játszhat az egészségünkben, és az olyan tényezők, mint a környezetszennyezés, befolyásolhatják a kognitív hanyatlás és más neurológiai fogyatékosságok kialakulásának kockázatát” – mondta Dr. Sarju Ganatra, a massachusettsi Burlingtonban található Lahey Hospital and Medical Center munkatársa. „Tanulmányunk szerint azokban a tengerparti közösségekben, ahol a vízben magasabb a mikroműanyagok szintje, magasabb volt a fogyatékosságok aránya, amelyek sokféleképpen befolyásolhatják az ember életét a gondolkodás és a memória, a mozgás, valamint az öngondoskodás és az önálló életvitel képességének károsodásán keresztül.”

Bár a tanulmány nem bizonyítja, hogy a mikroműanyagok fogyatékosságokat okoznak, szignifikáns összefüggést állapít meg a magas mikroműanyag-szennyezettség és a fogyatékossági arányok növekedése között. A tengeri mikroműanyagok az óceánokban és tengerekben található apró – 5 milliméternél kisebb méretű – műanyagdarabkák. Ezek a lebomlott műanyaghulladékból, valamint olyan termékekből származnak, mint például az arcradírok, halászhálók, élelmiszercsomagolások és ételhordó edények.

A tanulmány az USA 22 államában 218 tengerparti megyére terjedt ki. A kutatók a tengeri mikroműanyagok szintjét vizsgálták a megyékben, négy csoportba sorolva őket: az óceánvíz köbméterenként nulla és 0,005 darab/m3 közötti mikroműanyagdarabok, a közepes csoportban 0,005 és egy darab/m3 közötti darab/m3 , a magas csoportban egy és 10 darab/m3 közötti darab/m3 , a nagyon magas csoportban pedig 10 vagy annál több darab/m3 volt. A nagyon magas szintet mutató megyékben átlagosan több mint 1000 mikroműanyagdarab/m3 óceánvíz volt, míg az alacsony szintet mutató megyékben kevesebb mint 10 darab.

Ezután megvizsgálták a lakosok károsodásának mértékét a következő kategóriákban: memória és gondolkodás, mobilitás, önellátás és önálló életvitel. Az önellátási fogyatékosságok közé tartoznak az olyan tevékenységek elvégzésének nehézségei, mint az öltözködés, a fürdés vagy az otthonon belüli közlekedés. Az önálló életvitelre vonatkozó fogyatékosságok közé tartoznak az olyan feladatok elvégzésének nehézségei, mint a pénzügyek intézése, a vásárlás vagy a közlekedés.

A kutatók megállapították, hogy azokban a megyékben, ahol a legmagasabb volt a tengeri mikroműanyagok szintje, a gondolkodási és memóriazavarok átlagos előfordulási aránya 15,2% volt, míg a legalacsonyabb szintű megyékben 13,9%. A mozgáskorlátozottság átlagos előfordulási gyakorisága 14,1% volt a legmagasabb szintekkel rendelkező megyékben, szemben a legalacsonyabb szintekkel rendelkező megyék 12,3%-ával. Az önellátási zavarok átlagos előfordulási gyakorisága 4,2% volt a legmagasabb szintű megyékben, szemben a legalacsonyabb szintű megyék 3,6%-ával. Az önellátási zavarok átlagos előfordulási gyakorisága 8,5% volt a legmagasabb szintű megyékben, szemben a legalacsonyabb szintű megyék 7,7%-ával.

A fogyatékosság arányát befolyásoló tényezők, például a szívbetegségek, a stroke, a depresszió, a légszennyezés, valamint a vagyoni és erőforrás-eloszlás figyelembevételével történő kiigazítás után a kutatók megállapították, hogy a legmagasabb tengeri mikroműanyag-szintű megyékben 9%-kal magasabb volt a memória és a gondolkodás, 6%-kal magasabb a mobilitás, 16%-kal magasabb az önellátás és 8%-kal magasabb az önálló életvitel fogyatékossága a legalacsonyabb szintekkel rendelkező megyékhez képest.

„Ezek az eredmények rávilágítanak arra, hogy a tengeri mikroműanyagok hogyan befolyásolhatják az agy egészségét” – mondta Ganatra.A műanyag mennyisége a különböző területeken változhat az óceáni áramlatok miatt, amelyek bizonyos régiókban hordozhatják és koncentrálhatják a műanyagot. Más tényezők, például a népsűrűség, a helyi hulladékgazdálkodás és az ipari tevékenységek szintén szerepet játszhatnak. Az okok összetettek, és valószínűleg több környezeti és emberi tényező együttesen hat, de ennek az összefüggésnek a teljes megértéséhez további vizsgálatokra van szükség”.

(Forrás: scitechdaily.com)