Egy fehérvérsejt képes az idegrostok újranövesztésére

Az Ohio Állami Egyetem kutatói Dr. Benjamin Segal vezetésével olyan felfedezést tettek, amely átalakíthatja a neurológiai sérülések és betegségek kezelését. A csapat azonosított egy speciális típusú emberi fehérvérsejtet, amely képes az idegrostok újranövesztésére. Ezt korábban lehetetlennek tartották olyan körülmények között, ahol a sérült idegsejtek jellemzően nem regenerálódnak. Ez a jelentős előrelépés, amelyet a Nature Immunology-ban tettek közzé, a csapat korábbi, négy évvel ezelőtti, egereken végzett kísérletére épül.
A kutatás bemutatja, hogy a csontvelősejtek hogyan alakíthatók át hatékony gyógyító szerekké specifikus molekulákkal végzett laboratóriumi stimulációval. Ezeket a pro-regeneratív sejteket nyolc különböző emberi donorból sikeresen generálták, és az összes donor sejtjei hatékonyan késztették az emberi idegsejteket az idegrostok regenerálására. A leglenyűgözőbb, hogy ezek a speciális sejtek megháromszorozták a stresszes idegsejtek túlélési arányát, ami potenciális alkalmazást sugall mind a degeneratív neurológiai állapotok, például az ALS, az Alzheimer-kór és a sclerosis multiplex lassításában, mind az agy, a látóideg és a gerincvelő sérülései okozta károk visszafordításában.
Dr. Segal csapata, köztük Dr. Andrew Jerome és Dr. Andrew Sas most arra összpontosít, hogy ezeket a kezeléseket eljuttassa a klinikai alkalmazásig. Megközelítésük magában foglalja a sejtek kivonását a beteg szervezetéből, stimulálását és nagy számban történő növesztését a laboratóriumban, majd a sérülés vagy betegség helyén történő újbóli beadását. „Végső célunk az, hogy kezeléseket fejlesszünk ki ezekkel a speciális sejtekkel, hogy visszafordítsuk a látóideg, az agy és a gerincvelő károsodását, ezáltal helyreállítva az elveszett neurológiai funkciókat” – magyarázta Dr. Segal. Laboratóriumi kísérleteik sikerével a csapat hatékony módszerek kifejlesztésén dolgozik ezeknek a sejteknek a termesztésére és szállítására a klinikai vizsgálatok megkezdéséhez
(Forrás: assistivetechnologyblog.com)