A glioblasztóma új, hatásos kezelése klinikai vizsgálat alatt

A Nature Medicine-ben tették közzé a glioblasztóma, az egyik leghalálosabb agyrák reménykeltő kísérleti kezeléséről szólüó tanulmányt. A Sydney-i Egyetem professzora, Georgina Long AO által kifejlesztett kezelést most egy nagyszabású klinikai vizsgálatban tesztelik, amelyet az Agyrák Központ kutatói vezetnek.
A glioblasztóma egy agresszív és gyorsan növekvő agyrák, gyenge túlélési aránnyal. A legtöbb beteg csak 12-18 hónapot él a diagnózis után. Csak egynegyedük éli túl az egy évet, és kevesebb mint 5%-uk a három évet. A hatékony kezelés megtalálása komoly kihívást jelentett, mivel a rák ellenáll a legtöbb létező terápiának.
Long professzor a melanoma kezelésének szakértőjeként szerzett immunterápiás ismereteit a alkalmazta glioblasztómára. Az immunterápia olyan gyógymód, amely serkenti a szervezet immunrendszerét a rákos sejtek megtámadására. Long ebben az esetben három ellenőrzőpont-gátló gyógyszer kombinációját alkalmazta a műtét előtt – ezt a megközelítést neoadjuváns hármas immunterápia néven ismerik.
Az ellenőrzőpont-gátlók a T-sejtek, az immunrendszer támadó sejtjeinek aktiválásával működnek a daganatok megcélzására és elpusztítására. A műtét előtti terápia alkalmazásának célja az volt, hogy erősítse a daganat elleni immunválaszt, megkönnyítve annak eltávolítását és csökkentve a rák visszatérésének esélyét.
A megjelent cikk ennek a kísérleti kezelésnek az eredményeit ismerteti egy glioblasztómás betegen. A daganat eltávolításakor a kezelés előtti állapothoz képest nagyobb számú aktív immunsejtet mutatott. Ez arra utal, hogy a terápia segített erős immunválaszt kiváltani a rákkal szemben. A cikkleadásakor a beteg már több mint 18 hónapja rákmentes volt – lényegesen hosszabb ideje, mint az átlagos túlélési idő.
„Ezt még soha nem próbálták” – mondta Long professzor. „Hipotézisem az volt, hogy a műtét előtti immunterápia aktiválhatja a T-sejteket az agydaganat leküzdésére. Melanomában működött, és most teszteljük, hogy működhet-e glioblasztómában.”
Bár ezek a korai eredmények ígéretesek, nagyobb vizsgálatra van szükség annak megállapításához, hogy ez a kezelés valóban hatékony-e. A megközelítés tudományos tesztelése érdekében egy éven belül nemzetközi klinikai vizsgálat indul az Agyrák Központ vezetésével.
Az első esettől eltérően a vizsgálat két gyógyszeres (kettős immunterápia) megközelítést tesztel. Egyes betegek kemoterápiát is kapnak, hogy lássák, a kezelések kombinálása javítja-e az eredményeket. Dr. Jim Whittle, a Peter MacCallum Rákközpont és a Royal Melbourne Kórház neuro-onkológusa vezeti a kutatást.
A glioblasztóma régóta az egyik legnagyobb kihívást jelentő rákos megbetegedés, és kevés előrelépés történt a túlélési arány javításában. Az immunterápia forradalmasította más rákos megbetegedések, például a melanoma kezelését, de agydaganatok esetén még nem alkalmazták széles körben. Ez a tanulmány potenciálisan új utat kínál, ami azt sugallja, hogy az immunrendszer műtét előtti erősítése segíthet a rák elleni hatékonyabb küzdelemben.