Digitális mentális egészségügyi beavatkozások Parkinson-kórban szenvedő emberek számára

A City St George’s, University of London kutatói által jegyzett tanulmány szerint a digitális mentális egészségügyi beavatkozások hatékonyan javíthatják a Parkinson-kórban szenvedők jólétét. Az Aging & Mental Health folyóiratban megjelent tanulmány beszámol a kutatásról, amely egy „PACT” nevű, a betegségben szenvedők számára kialakított, irányított online elfogadás- és elkötelezettségterápiás (ACT) program hatékonyságát vizsgálta.
A PACT (Personalized Acceptance and Commitment Therapy for Parkinson’s disease) a Parkinson-kórra szabott személyre szabott elfogadás- és elkötelezettségterápiát jelenti. Ez egy digitális beavatkozás, gyakran egy alkalmazás, amely az elfogadás- és elkötelezettségterápiát (Acceptance and Commitment Therapy, ACT) használja, hogy segítse az egyéneket pszichológiai jólétük kezelésében és a Parkinson-kórral való együttélés kihívásaival való megbirkózásban. A PACT célja, hogy segítse az embereket a tünetekhez való alkalmazkodásban, a stressz kezelésében és általános életminőségük javításában.
A Parkinson-kór számos nem motoros tünetet okozhat, többek között szorongást és depressziót. Ezeket a mentális egészségügyi problémákat gyakran aluldiagnosztizálják és alulkezelik, ami jelentősen rontja az érintettek életminőségét. A kutatók 57 Parkinson-kórban szenvedő embert toboroztak, hogy értékeljék a PACT megvalósíthatóságát, elfogadhatóságát és potenciális előnyeit.
A program strukturált online foglalkozásokat kínál, amelyek ACT technikákat alkalmaznak. A vizsgálatban 38 embert véletlenszerűen osztottak be a négyhetes PACT-alkalmazásba, míg 19-en várólistára kerültek. A vizsgálat biztató eredményeket hozott a beavatkozás megvalósíthatóságát és elfogadhatóságát illetően. A résztvevők többsége befejezte a programot, és pozitív tapasztalatokról, valamint mentális jólétük javulásáról számolt be. A legfontosabb eredmények a következők: Magas szintű elkötelezettség, a résztvevők aktívan vettek részt a strukturált foglalkozásokon. Pozitív visszajelzések a digitális platform hozzáférhetőségéről és könnyű használatáról. A depressziós érzések csökkenéséről és az életminőség javulásáról szóló beszámolók.
Dr. Angeliki Bogosian, egészségpszichológia docens hangsúlyozta az eredmények fontosságát: „A négyhetes alkalmazás után a Parkinson-kórban szenvedő embereknél kevesebb depressziós tünet jelentkezett. Az emberek nagyon hasznosnak találták az alkalmazást az élet értelmének megtalálásában és a pozitívabb gondolkodásmód kialakításában. Tetszett nekik az alkalmazás rugalmassága és könnyű használata is. Eredményeink azt mutatják, hogy a Parkinson-kórban szenvedő emberek nyitottak ezeknek az eszközöknek a használatára, amelyek javíthatják életminőségüket.”
A Parkinson-kórban szenvedő emberek egyik legnagyobb kihívása, hogy hozzáférjenek a speciális igényeiknek megfelelő mentális egészségügyi szolgáltatásokhoz. A hagyományos személyes terápia mozgáskorlátozottság, utazási nehézségek és hosszú várólisták miatt nehéz lehet. A tanulmány rávilágít a digitális beavatkozásokban rejlő lehetőségekre, amelyek kényelmes és a felhasználók igényeire szabott támogatást nyújtanak.
A City St George’s kutatócsoportja elkötelezett amellett, hogy tovább vizsgálja a digitális mentális egészségügyi megoldásokat neurológiai betegségekben szenvedő emberek számára. Az eredmények reményt adnak a Parkinson-kórban szenvedők mentális egészségügyi ellátásának jövőjére is, rámutatva a digitális megoldásokban rejlő lehetőségekre a kezelés hozzáférhetőségének és hatékonyságának javításában.