Az MYC-fehérje, mint a rák többdimenziós terápiás célpontja

Egy, a Genes and Diseases című folyóiratban megjelent cikk a MYC, egy fő szabályozó fehérje[1] központi szerepét vizsgálja a rák kialakulásában és progressziójában, kiemelve azt többdimenziós terápiás célpontként. A MYC közel 70% -ában rendellenesen működik az emberi rákos megbetegedésekben, ahol hatással van a sejtciklus szabályozására, az anyagcserére, az apoptózisra, az angiogenezisre és az immunrendszer kijátszására. A cikk kiemeli, hogy a MYC nemcsak az agresszív tumorok viselkedését befolyásolja, hanem jelentősen hozzájárul a gyógyszerrezisztencia kialakulásához is, ami az onkológiában az egyik legérdekesebb, ugyanakkor legbonyolultabb célponttá teszi.

A fehérje struktúrájának rendezetlensége miatt korábban kezelhetetlennek tartották, de a legújabb kutatások ezt a paradigmát kezdik megváltoztatni. A kutatók most olyan stratégiákat dolgoznak ki, amelyek közvetlenül a MYC-MAX fehérjekomplexet célozzák meg, amely számos rákkal kapcsolatos gént aktivál. Az OMO-103 és más ígéretes vegyületek már az első klinikai vizsgálatokban is bizonyították hatékonyságukat, mivel megszakítják ezt a kölcsönhatást és megállítják a tumorok szaporodását.

A közvetlen megközelítések mellett a tanulmány kiemeli a közvetett célzási stratégiákat is, ideértve a MYC transzkripciójának vagy transzlációjának gátlását, a fehérje lebontásának elősegítését és azt a műveletet, amelynek során  a MYC-t túltermelő sejtek számára elengedhetetlen útvonalakat szelektíven megszakítják. Ezek a módszerek a rákos sejtek túléléséhez elengedhetetlenül szükséges MYC-től való függőségét kívánják kihasználni, miközben az egészséges szöveteket kímélik.

A MIYC célzásának terápiás potenciálját tovább növelik a kis molekula gátlók, a fehérje lebontási technológiák, mint például a PROTAC-ok, valamint a MIYC gátlást a meglévő kezelésekkel integráló kombinációs terápiák terén elért innovációk. Ezeket a megközelítéseket a precíziós orvoslás szem előtt tartásával tervezik, a tumor-specifikus MIYC aktivitás és a kapcsolódó molekuláris útvonalak alapján testreszabott beavatkozásokkal.

A cikk azonban óva int a túlzott leegyszerűsítéstől. Mivel a MYC számos más fehérjével kölcsönhatásba lép és különböző jelátviteli folyamatokat befolyásol, a kontextustól függő hatásokat is gondosan figyelembe kell venni. A MYC túl széles körű célzása nem kívánt következményekkel járhat, például a normális regenerációs folyamatok károsodásával vagy a sejtek idő előtti öregedésének kiváltásával.

Mégis, a molekuláris ismeretek fejlődésével és a gyógyszertervezés finomításával a tendencia a MYC-t célzó beavatkozások felé fordul. Ez a cikk felhívja a figyelmet arra, hogy a MYC nem csupán egy hírhedt onkogén, hanem egy kapu az új, hatékonyabb rákkezelések felé, újradefiniálva a terápiás lehetőségeket az eddigi legnehezebben megfogható, mégis legjelentősebb rosszindulatú daganatok egyikének esetében.

(Forrás: news-medical.net)


[1] A MYC fehérje egy transzkripciós faktor, azaz egy fehérje, amely az RNS és a fehérjék termelésének szabályozásával szabályozza a gének expresszióját. Kritikus szerepet játszik különböző sejtes folyamatokban, többek között a sejtek növekedésében, szaporodásában, differenciálódásában és apoptózisában (programozott sejthalál). A Myc fehérje szabályozza a mitokondriumok működését és az őssejtek megújulását is.