Az Alzheimer-kór elleni gyógyszer biztonságosan alkalmazható memória-klinikákon

A lecanemab súlyos mellékhatásai biztonságosan kezelhetők, állítják a kutatók. A betegek mindössze 4%-ának kellett abbahagynia a lecanemab szedését agyi duzzanat és vérzés miatt, és csak 1%-uknak volt szüksége kórházi kezelésre. Egyetlen beteg sem halt meg agyi duzzanat és vérzés miatt a lecanemab alkalmazása következtében

A Lecanemab (Leqembi) enyhén lassítja az Alzheimer-kór előrehaladását azáltal, hogy segít a szervezetnek eltávolítani az agyban található toxikus plakkokkal kapcsolatos amiloid béta fehérjéket. A klinikai vizsgálatokban azonban a gyógyszer agyi duzzanat és vérzés kockázatával is járt a betegeknél. Most egy új, valós körülmények között végzett tanulmány kimutatta, hogy az orvosok hatékonyan tudják kontrollálni ezeket a potenciálisan veszélyes mellékhatásokat – számoltak be a kutatók a JAMA Neurology című folyóiratban.

„A gyógyszer lehetséges mellékhatásait övező félelem a kezelés halogatásához vezethet” – mondta a sajtóközleményben Dr. Barbara Joy Snider, a Washington University School of Medicine neurológia professzora és a tanulmány társszerzője. „Az eredmények viszont azt mutatják, hogy a memória klinikák rendelkeznek infrastruktúrával és szakértelemmel a lecanemabbal kezelt betegek biztonságos ellátásához és gondozásához, beleértve azokat a keveseket is, akiknél súlyos mellékhatások jelentkezhetnek” – tette hozzá Snider.

A tanulmányhoz a kutatók 234 nagyon enyhe vagy enyhe Alzheimer-kórban szenvedő beteget követtek nyomon, akik lecanemab-infúziót kaptak a Washingtoni Egyetem Memória Diagnosztikai Központjában. Ezeket a betegeket 2023 augusztusa és 2024 októbere között kezelték. Az eredmények szerint az agyduzzanat vagy vérzés kockázatának kitett 194 beteg közül 22%-nál észlelték ezeket a mellékhatásokat a lecanemab-kezelés alatt. A kutatók szerint a legtöbb esetben nem jelentkeztek tünetek, és csak agyi vizsgálatok során fedezték fel őket.

A 11 beteg közül, akiknél agyi duzzanat vagy vérzés okozta tünetek jelentkeztek, a hatások többnyire néhány hónapon belül megszűntek – közölték a kutatók. Egyetlen beteg sem halt meg. Az eredmények szerint végül az összes beteg közül csak körülbelül 4% szüntette meg a lecanemab-kezelést agyi duzzanat vagy vérzés miatt. Hasonlóképpen, csak 1% tapasztalt súlyos mellékhatásokat, amelyek kórházi kezelést igényeltek – közölték a kutatók.

„A lecanemabbal kezelt betegek többsége jól tolerálja a gyógyszert” – mondta a sajtóközleményben Dr. Suzanne Schindler, a Washington University School of Medicine (St. Louis) neurológia tanszékének docense és a tanulmány társszerzője. „Ez a jelentés segíthet a betegeknek és az egészségügyi szakembereknek jobban megérteni a kezelés kockázatait, amelyek az Alzheimer-kór nagyon enyhe tüneteit mutató betegeknél alacsonyabbak” – tette hozzá Schindler.

(Forrás: themercury.com)