Az FDA jóváhagyta az első otthoni méhnyakrák-szűrő készüléket

A méhnyak rosszindulatú daganata a világ vezető nőgyógyászati rákjai közé tartozik. A negyedik leggyakrabban diagnosztizált megbetegedés, és a negyedik vezető daganatos halálok a nők körében, 2020-ban 604 000 új esetet és 342 000 halálesetet regisztráltak. Ezzel a leggyakrabban diagnosztizált daganatos megbetegedés 23 országban és 36 országban a rákos halálozás vezető oka. Ezen országok túlnyomó többsége a szubszaharai Afrikában, Melanéziában, Dél-Amerikában és Délkelet-Ázsiában található. Hazánkban az elmúlt évtizedben évente mintegy 400 méhnyakrák miatti halálesetet regisztrált a Nemzeti Rákregiszter.
Ha a szervezett, populációalapú szűrővizsgálattal rendelkező európai országok lefedettségi mutatóit vizsgáljuk, 5–84% közötti értékeket találunk: Svédország 78–84%, Norvégia 67–84%, Hollandia 73–82%, Wales 77–80%, Skócia 73–79%, Anglia74–78%, Olaszország 75%, Dánia 75%, Izland 72–75%, Szlovénia 72%, Finnország 70%, Írország 70%, Lettország 59%, Litvánia 40%, Észtország 35%, Lengyelország 25%, Románia – pilot – 20%, Franciaország 13%, Magyarország 5–10%. Mindezek alapján az Egészségügyi Világszervezet szerint eredményes lefedettség mindössze négy országban figyelhető meg, további nyolc országban ezt közelítő érték tapasztalható. Az országok többségében, köztük Magyarországon is, az érték jelentősen alulmarad az elvárthoz képest.[1]
Az Egyesült Államokban az FDA jóváhagyta az első otthoni méhnyakrák-szűrőeszközt, amelynek célja, hogy a nők kényelmesebbnek érezzék a vizsgálatot, és segítsen nekik a fontos egészségügyi szűrővizsgálatok elvégzésében. A készülék segítségével a nők otthon, orvosi rendelő helyett vehetnek mintát méhnyakrák szűrésre, majd a mintát laboratóriumba küldhetik elemzésre. A készülék gyártója, a Teal Health 16 helyszínen végzett klinikai vizsgálatot, amelynek eredményei szerint az otthoni mintavételi készlet ugyanolyan hatékony, mint a személyes vizsgálatok. Az FDA jóváhagyásával a Teal Wand júniustól lesz kapható Kaliforniában, majd további államokban is elérhetővé válik.
Az FDA jóváhagyását megelőző, 16 helyszínen végzett klinikai vizsgálatban több mint 600 különböző korú nő vett részt az egész országból. A vizsgálat elsődleges célja annak megállapítása volt, hogy a Teal Wand ugyanolyan hatékony-e, mint a hagyományos, orvosi rendelőkben végzett méhnyakrák-szűrés. A Teal Wand 96%-ban észlelte a méhnyakrákot, ami megegyezik a személyes orvosi szűrések eredményeivel.
Ráadásul a vizsgálatban részt vevő nők a Teal Wand-ot részesítették előnyben. Összességében a vizsgálat résztvevőinek 86%-a mondta, hogy a Teal Wand használatával nagyobb valószínűséggel tartaná naprakészen méhnyakrák-szűrését, míg 94% mondta, hogy az otthoni tesztet részesíti előnyben a személyes vizsgálattal szemben.
A Teal Wand segítségével a nők megvizsgálhatják magukat HPV-re, azaz a szinte minden típusú méhnyakrákot okozó humán papillomavírusra. A Teal ugyanazokat az ajánlott orvosi irányelveket követi, mint az orvosi rendelőkben használt technológia, ami biztosítja az otthoni tesztelés biztonságát és pontosságát.
A készlet tartalmaz mindent, ami a minta gyűjtéséhez szükséges, amelyet a nők kényelmesen és diszkréten, otthonukban végezhetnek el. Ezután postán elküldik, és az eredményeket az Amerikai Kolposzkópia és Méhnyakpatológia Társaság (ASCCP) által meghatározott irányelvek szerint elemzik.
„Az átfogó szűrésnek strukturált, megbízható utánkövetéssel kell párosulnia. Ezért is olyan fontos a Teal Health megközelítése, amely nemcsak a szűrési technológia fejlesztésére törekszik, hanem a nők számára oktatást és támogatást is nyújt a kezelés és az utánkövetés minden szakaszában. Így biztosíthatjuk, hogy ez az áttörés valóban megszünteti a hiányosságokat.”
Júniustól az eszközök a Teal Health weboldalán lesznek elérhetők, először Kaliforniában, majd az ország többi részén is. A fizetéssel kapcsolatban a Teal jelenleg biztosítókkal együttműködik, valamint fizetési terveket dolgoz ki, hogy a tesztkészletek a lehető legtöbb nő számára elérhetők legyenek.
(Forrás:www.consumeraffairs.com)
[1] A szervezett lakossági méhnyakszűrés részvételi mutatói Magyarországon.pdf