A légszennyezés növelheti az epilepszia kockázatát

Az Epilepsia folyóiratban megjelent tanulmány szerint a London Health Sciences Centre Research Institute (LHSCRI) és a Western Schulich School of Medicine & Dentistry kutatói összefüggést találtak a hosszú távú légszennyezettség és az ontariói felnőtteknél újonnan diagnosztizált epilepsziás esetek között. A tanulmány megállapította, hogy a szennyezett levegő egyik összetevőjének, a finom részecskék[1] magasabb aránya 5,5%-kal növelte az epilepszia kialakulásának valószínűségét, míg egy másik összetevő, az ózon 9,6%-kal növelte azt.
„Reméljük, hogy ez a kutatás hozzájárul a környezetvédelmi politika alakításához, és biztosítja, hogy a jelentős légszennyezettségű területeken megfelelő források és egészségügyi ellátás álljon rendelkezésre az epilepsziában szenvedők számára” – mondta Dr. Jorge Burneo, a Schulich Medicine & Dentistry professzora, az LHSCRI tudósa és a London Health Science Centre (LHSC) neurológusa.
A tanulmány a Canadian Urban Environmental Health Research Consortium (Kanadai Városi Környezetegészségügyi Kutatási Konzorcium) adatait használta, amelyeket összekapcsoltak Ontario egészségügyi adminisztratív adatbázisaival, és az ICES (Institute for Clinical Evaluative Sciences, Klinikai Értékelő Tudományok Intézete) elemezte. A tanulmány az Ontario tartományban 2010. január 1-jén egészségügyi kártyával rendelkező lakosságot vizsgálta. Miután a kutatók a súlyos egészségügyi problémákkal – mint például az agyi rák – küzdő felnőtteket kizárták a vizsgálatból, hat év alatt 24 761 új epilepsziás esetet találtak.
Ez az első alkalom, hogy adatbázisokat használtak az ontariói felnőttek új epilepsziás esetei és a hosszú távú légszennyezettség közötti közvetlen kapcsolat megállapítására. A Világ Egészségügyi Szervezet (WHO) szerint a világ népességének 99%-a a WHO légminőségi határértékeit meghaladó levegőt lélegzik. Tudományos tanulmányok a légszennyezést számos egészségügyi problémával hozták összefüggésbe, és most újabb bizonyítékok támasztják alá az új epilepsziás esetek kialakulásával való kapcsolatát.
Az epilepszia az egyik leggyakoribb idegrendszeri rendellenesség világszerte, bármely adott időpontban körülbelül 1000 emberből hatot érint. Magyarországon kb. 50-60 ezer ember él epilepsziával, ami a népesség 0,5%-át jelenti. Évente kb. 5000 új betegnél diagnosztizálják a betegséget. A felnőttek között gyakoribb az epilepszia, mint a gyermekeknél, de a rohamok a gyermekeknél is előfordulhatnak. Az epilepsziában szenvedők háromszor nagyobb eséllyel halnak meg fiatalabban, és egyesek nem reagálnak a rohamokat gátló gyógyszerekre.
„Ez a kutatás azért fontos, mert olyan változásokat indíthat el, amelyek végső soron csökkenthetik az új epilepsziás esetek számát” – mondta Tresah Antaya, a klinikai neurológiai tudományok tanszék posztdoktori munkatársa. „Tudjuk, hogy a rohamok jelentősen ronthatják az életminőséget, korlátozva az érintettek munkavégző képességét bizonyos iparágakban, a vezetést vagy az önálló életvitelt. Reméljük, hogy ez a munka hozzájárul ahhoz, hogy a jövőben kevesebb ember szenvedjen epilepsziától.”
A kutatás következő lépéseként a kutatócsoport azt tervezi, hogy megvizsgálja az erdőtüzek egészségre, többek között az epilepsziára gyakorolt hatását. „Környezetünk nagy szerepet játszik egészségünkben” – mondta Dr. Burneo. „Kutatásunk célja, hogy jobban megértsük ezeket az összefüggéseket, azzal a céllal, hogy javítsuk mind a bolygó, mind az ember egészségét.”
[1] A szálló por, más néven particulate matter (PM), a levegőben lebegő szilárd és folyékony részecskék gyűjtőneve. A PM10 az 10 mikrométernél kisebb átmérőjű részecskékre utal, míg a PM2,5 a 2,5 mikrométernél kisebbekre. A szálló por egészségügyi kockázatot jelent, mivel a légutakat érheti el, és károsíthatja a légzőszervet és a szív-érrendszert