Gyors, hatékony mellrák-szűrő technológia prototípusa

Newcastle-ben kifejlesztették annak a készüléknek a prototípusát, amely sűrű mellszövetű nőknél képes kimutatni a daganatokat. A fejlesztés a Kromek technológiai csoport, a Newcastle Hospitals, a Newcastle University és a University College London közös kutatási programjának része. A technológia körülbelül 10 perccel rövidebb vizsgálati időt, alacsonyabb sugárterhelést és 3D-képalkotás révén nagyobb pontosságot biztosít.

Az Innovate UK 2,5 millió fonttal támogatja a projektet, amely a prototípus tesztelésének jelenlegi szakaszát követően klinikai vizsgálatokkal folytatódik. Dr. George Petrides, a Newcastle Hospitals nukleáris medicina radiológus szakorvosa így nyilatkozott: ”Ez a technológia valódi változást hozhat a mellrák szűrésében, és a projekt egyes elemei szélesebb körű hatással lehetnek a nukleáris orvostudományi vizsgálatokra.”

A mell zsír- és rostos mirigy szövetekből áll, de a sűrű mellű nőknél a rostos mirigy szövetek aránya magas, ami miatt a mammográfiás felvételeken fehér foltok jelennek meg.  Mivel a mellrák is fehérnek látszik a mammográfián, nehéz lehet megkülönböztetni a kettőt. Dr. Nerys Forester, a Newcastle Hospitals mellrák radiológus szakorvosa és mellrák radiológiai projektvezetője elmondta: „A nők körülbelül 40%-a sűrű mellszövetű, de ez csak a mammográfia során válik nyilvánvalóvá.Ez általában nem ok aggodalomra, mivel a mammográfiás szűrés hatékony, de a sűrű mellszövetű nőknél kissé megnő a mellrák kockázata. Nagyon fontos, hogy olyan új technológiákat találjunk, amelyek javítják a sűrű mellszövetben lévő mellrák felismerésének képességét.”

A molekuláris mellképalkotás (MBI) radioaktív nyomjelzőt használ, amely megvilágítja a mellrákos területeket. A sűrű mellszövetben a rák kimutatására a hagyományos mammográfiához képest nagy érzékenységgel rendelkezik, azonban a sugárzás dózisa magasabb, és a sugárterhelés időtartama is hosszabb. A sűrű mellszövet részletesebb vizsgálatára néha MRI-t alkalmaznak, de egy vizsgálat akár egy órát is igénybe vehet, ezért rutinszerű szűrésre nem alkalmas. A kontrasztanyaggal javított digitális mammográfia (CEDM), amelyet a mellben található problémás területek kiemelésére használnak, magasabb sugárterheléssel jár, és nem áll széles körben rendelkezésre.

A Kromek új MBI technológiája ezeket a korlátokat képes leküzdeni, mivel a vizsgálati idő körülbelül 10 percre csökken, a sugárterhelés alacsonyabb, és a 3D-képalkotásnak köszönhetően a pontosság is nagyobb. Ez lerövidítheti az eljárás időtartamát, és további képalkotás nélkül pontosabb képet adhat a tumor helyéről.

Dr. Arnab Basu, a Kromek vezérigazgatója elmondta: „Új, rendkívül gyors MBI technológiánk életeket menthet a nők körében, mivel lehetővé teszi a mellrák korai, gyorsabb és pontosabb felismerését, különösen sűrű mellszövetű nők esetében. A legmodernebb kadmium-cink-telurid detektorok és a fejlett elektronika segítségével ez a technológia alacsonyabb dózis mellett gyorsabb vizsgálatot tesz lehetővé, és a hagyományos 2D-képet pontos 3D-képpé alakítja.”

Kris Thielemans, a University College London orvosi képalkotó fizika professzora elmondta: ”Ez a projekt komoly lehetőség a mellrák felismerésének fejlesztésére és a sűrű mellszövetű nők diagnosztikai lehetőségeinek javítására.”

(Forás: digitalhealth.net)