Szülés utáni mentális problémák kockázatának előrejelzése

Két, a szülés utáni mentális egészségügyi kockázatokat vizsgáló tanulmány, jelent meg az American Journal of Psychiatry folyóiratban, a Maternal Mental Health Awareness Month (Anyai Mentális Egészségügyi Tudatosság Hónapja) és az Amerikai Pszichiátriai Társaság (APA) 2025. évi éves konferenciája alkalmából. Az egyik a szülés utáni depresszió kockázatát igyekezett becsülni depressziós előzményekkel nem rendelkező emberek körében, a másik pedig a szülés utáni pszichózis kockázatának családi hajlamát vizsgálta. Mindkét tanulmány kutatói részt vettek az APA találkozón tartott különleges tájékoztatón, ahol eredményeiket ismertették.
A szülés utáni depresszió kockázata
A szülés utáni depresszió egy kezelhető mentális egészségügyi állapot, és becslések szerint minden hetedik szülő nőt érinti. Extrém szomorúság, közöny és/vagy szorongás, valamint az energia, az alvás, az étvágy változásai kísérik, és egyaránt kockázatot jelent anyára és gyermekre nézve.
Mark A. Clapp, M.D., M.P.H. szerző és Roy H. Perlis, M.D. M.Sc. vezette kutatócsoportja több mint 29 000 olyan személy adatait vizsgálta, akik 2017 és 2022 között két nagy kórházban és hat közösségi kórházban szültek. Az egyének körülbelül 9%-a szülés utáni depressziót tapasztalt a szülés utáni hat hónapban.
A kutatók egy gépi tanulási modellt teszteltek a szülés utáni depresszió kockázatának előrejelzésére. A modell képes volt előre jelezni a szülés utáni depresszió kialakulását az érintettek közel 30%-ánál. Emellett képes volt előre jelezni a szülés utáni depresszió hiányát az érintettek 90%-ánál, akiknél a betegség nem alakult ki.
A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy egy ilyen gépi tanulási modell felhasználható a szülés utáni depresszió kockázatának előrejelzésére, mielőtt az új szülők elhagyják a kórházat, és megjegyzik, hogy „ez az eszköz segíthet a legmagasabb kockázatú betegek azonosításában a gyakorlatban, és megkönnyítheti a szülés utáni depresszió megelőzésére, szűrésére és kezelésére irányuló, személyre szabott szülés utáni ellátás tervezését a szülés utáni időszak kezdetén és potenciálisan a tünetek megjelenésekor”.
A szülés utáni pszichózis családi kockázata
A második tanulmány a szülés utáni pszichózis kockázatát vizsgálta, különös tekintettel azokra a nőkre, akiknek nővérük már átesett ezen a betegségen. A szülés utáni pszichózis ritka, de súlyos mentális betegség. Tünetei között szerepelhet álmatlanság, túlzott energia, izgatottság, emelkedett vagy depressziós hangulat, hangok hallása és paranoia. Súlyos orvosi vészhelyzet, de időben felismerve és kezelve jó eredményeket lehet elérni.
Veerle Bergink, M.D., Ph.D., a tanulmány egyik szerzője elmondta, hogy a tanulmány több mint 1,6 millió nő adatait vizsgálta a svéd országos nyilvántartásokból. Közülük 0,15% (2514) tapasztalt szülés utáni pszichózist első szülésüket követő három hónapon belül.
A tanulmány megállapította, hogy egy nőnél több mint tízszer nagyobb valószínűséggel alakul ki szülés utáni pszichózis, ha nővérének is volt ilyen betegsége, mint egy olyan nőnek, akinek nővére nem szenvedett ilyen betegségben. Tekintettel a szülés utáni pszichózis és a bipoláris zavar közötti átfedésre, a svéd tanulmány azt is kimutatta, hogy a bipoláris zavar jelenléte a nővérnél megduplázza a szülés utáni pszichózis kialakulásának kockázatát.
A bipoláris zavarral és szülés utáni pszichózissal rendelkező nővérekkel rendelkező nők vannak a legnagyobb kockázatnak kitéve; náluk a szülés utáni pszichózis kialakulásának kockázata 14-szeresére nő. Ezek az eredmények alátámasztják azt a nézetet, hogy bár a szülés utáni pszichózis és a bipoláris zavar között átfedések vannak, ezek mégis különálló betegségek.
Bár a kockázat jelentősen magasabb a testvérek körében, fontos megjegyezni, hogy az abszolút kockázat még mindig viszonylag alacsony, az egész populációban 1,60%-ra becsülhető. A szerzők megjegyzik, hogy az eredmények útmutatást nyújtanak a klinikusok számára, és hogy a szülés utáni pszichózist átélt nővéreknek azt kell mondani, hogy „bár saját kockázatuk megnövekedett, a betegség abszolút kockázata továbbra is alacsony”.
Az APA konferencián előadó kutatókat az American Journal of Psychiatry főszerkesztője, Ned Kalin, M.D. mutatta be, aki a következőket mondta a szülés utáni mentális egészségre vonatkozó szakirodalomhoz való hozzájárulásukról: „Az anyák mentális egészségének és jóllétének fenntartása nemcsak az anyák egészségének, hanem csecsemőik normális szociális, érzelmi és fizikai fejlődésének szempontjából is kritikus fontosságú. Az olyan pszichiátriai betegségek, mint a szorongás és a depresszió, gyakoriak a perinatális időszakban, a legsúlyosabb problémák szülés utáni pszichózis formájában jelentkeznek. Mivel ezek a betegségek potenciálisan negatív, néha súlyos hatással lehetnek az anyára és a csecsemőre, ezért fel kell ismerni és hatékonyan kell kezelni őket.”