Az agyi organoidok új távlatokat nyitnak a neurológiai betegségek kutatásában

Az organoid – a szó jelentése: szervhez hasonló – önszerveződő, háromdimenziós sejtkonstrukció, amely lemásolja a valódi szerveket, szövetstruktúrákat, és a mérete már jól megfigyelhető. Az ACROBiosystems kiterjedt Organoid Toolbox szolgáltatást kínál, amely fejlett technológiákat és speciális szolgáltatásokat tartalmaz, többek között kriokonzervált organoidokat, használatra kész iPSC-ből származó organoidokat, organoid differenciálódási készleteket és testreszabott organoid szolgáltatásokat.

A kriokonzerválás egy fagyasztási eljárás, amely során sejteket, szöveteket vagy szervezeteket -196°C-on, folyékony nitrogénben tárolnak, hogy későbbi felhasználás céljából megőrizzék őket. Az iPSC-ből származó organoidok háromdimenziós (3D) szervszerű struktúrák, amelyeket indukált pluripotens őssejtekből (iPSCs) tenyésztettek. (A pluripotens őssejt egy olyan sejt, amely képes különböző típusú sejtekké differenciálódni a szervezetben. Ez azt jelenti, hogy ezek az őssejtek képesek átalakulni bármilyen szöveti típussá, például izomsejtekké, idegsejtekké vagy bőrsejtekké.) Ezek hatékony platformot kínálnak a szervek fejlődésének, a betegségek modellezésének és a gyógyszerek tesztelésének tanulmányozásához. Az iPSCs átprogramozott szomatikus sejtek, amelyek különböző sejttípusokká differenciálódhatnak, így ideálisak organoidok előállításához.

Ezek a szolgáltatások elősegítik a betegségmodellezés, a gyógyszervizsgálat, a hatékonyság és a biztonság értékelésének fejlődését, előmozdítva az innovációt a biomedicinális kutatásban.

Az Alzheimer-kór (AD) és a Parkinson-kór (PD) típusú neurológiai rendellenességek komplex eredete és a hatékony kezelések hiánya miatt továbbra is nehezen tanulmányozhatók. A hagyományos modellek, beleértve az állatkísérleteket és a 2D sejtkultúrákat, gyakran nem képesek teljes mértékben leképezni ezeknek a betegségeknek a biológiai komplexitását.

Az indukált pluripotens őssejtek (iPSCs) és a háromdimenziós agyorganoid technológia bevezetése jelentősen javította az emberi agyszövet modellezését. Ezek az organoidok pontosan utánozzák az agy fejlődését, az ideghálózat kialakulását és a komplex sejtközi interakciókat. Ennek eredményeként hatékony eszközökké váltak a betegségek mechanizmusainak tanulmányozásához, a génterápiák értékeléséhez és új gyógyszerek teszteléséhez, ezzel is tágítva a precíziós orvoslás határait.

Az agyorganoidok rendkívül biomimetikus 3D idegmodellként szolgálnak, és egyre fontosabb platformként jelennek meg a neurológiai betegségek kutatásában és a gyógyszerfejlesztésben. Az agyorganoidok komplex idegrendszeri környezetet szimulálva nemcsak az AD és a PD típusú betegségek kóros változásait reprodukálják, hanem precíz eszközöket is nyújtanak a génterápia és a gyógyszerértékelés számára.

(Forrás: news-medical.net)