Hatékonyabb kezelés kissejtes tüdőrákra

Az Amgen Imdelltra gyógyszere 40%-kal csökkentette a halálozás kockázatát a kemoterápiával kezelt kis sejtes tüdőrákos betegeknél, akiknél a betegség az első kemoterápiás kezelés után súlyosbodott, derül ki egy orvosi konferencián bemutatott klinikai vizsgálat ideiglenes eredményeiből. A 509 beteg bevonásával végzett 3. fázisú vizsgálat szerint az Imdelltra a medián teljes túlélési időt több mint öt hónappal, 13,6 hónapra növelte, szemben a standard kemoterápiával elért 8,3 hónappal, közölte a vállalat. A betegek betegségük súlyosbodása nélküli átlagos túlélési ideje, az úgynevezett progressziómentes túlélés, az Imdelltra-csoportban 4,2 hónap volt, míg a kemoterápiában részesült betegeknél 3,7 hónap.
Az Amgen szerint a vizsgálati eredmények megerősítik az Imdelltra tavalyi gyorsított jóváhagyását az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) által a kiterjedt kissejtes tüdőrákban szenvedő, platina-alapú kemoterápiával kezelt, de a kezelés után rosszabbodott állapotú betegek számára. Az eredményeket az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság chicagói éves konferenciáján mutatták be, és a The New England Journal of Medicine folyóiratban tették közzé.
Az Amerikai Rák Társaság szerint a tüdőrákos esetek többsége nem kissejtes, míg legfeljebb 15% az Imdelltra által célzott agresszívebb kissejtes típus. Az Amgen gyógyszer a bispecifikus antitestek nevű gyógyszercsoporthoz tartozik, amelynek célja, hogy a rákos sejtekhez és az immunsejtekhez kötődjön, és összekapcsolja őket, hogy a szervezet immunrendszere elpusztíthassa a rákot.
Az Amgen szerint az Imdelltra-val kezelt betegek 27%-a tapasztalt súlyos mellékhatásokat, többek között alacsony fehérvérsejtszámot, míg a kemoterápiával kezelt betegek 62%-a. Az Imdelltra-val kezelt betegek a kemoterápiás csoporttal összehasonlítva javulást jelentettek a köhögés és a légszomj tekintetében. A citokinfelszabadulási szindróma, egy potenciálisan veszélyes állapot, amely akkor jelentkezik, amikor a szervezet immunrendszere túl agresszíven reagál fertőzésekre vagy immunterápiás gyógyszerekre, többnyire enyhe és kontrollálható volt, nem vált citokinviharrá[1] – közölte az Amgen.
*
[1] A citokinek olyan molekulák, amelyek az immunsejtek közötti információátadást szolgálják. Normális esetben ők szabályozzák az immunválasz erősségét egy kórokozó ellen. A citokinek hirtelen, nagy mennyiségben történő felszabadulása a citokinvihar. A kifejezés a 2020‑as koronavírus-járvány idejében vált a mindennapi beszéd tárgyává, amikor kiderült, hogy a fertőzöttek súlyos állapotát vagy halálát néha nem is maga a vírus, illetve a tüdőgyulladás, hanem a citokinvihar okozza.