Hogyan hat a 2-es típusú cukorbetegség agyra?

Jól ismert a 2-es típusú cukorbetegség hatása a vércukorszintre és a szív, a vesék és az idegek egészségére. A Michigan Medicine legújabb kutatása azonban váratlan eredményre jutott: ez a gyakori betegség idővel, még a tünetek megjelenése előtt is, finoman megváltoztathatja az agy szerkezetét. Ezek az eredmények átalakíthatják a cukorbetegség hosszú távú hatásainak megértését.
Egy szakértői csapat azt kívánta megtudni, hogy a 2-es típusú cukorbetegség hosszú távon hogyan befolyásolhatja az agy egészségét. Ennek vizsgálatára 51 középkorú pima amerikai őslakos orvosi adatait tanulmányozták, akik hosszú ideje 2-es típusú cukorbetegségben éltek. Azért ezt a csoportot választották, mert sokan közülük több évtizedek óta éltek a betegséggel, így a kutatók egyedülálló betekintést nyerhettek a cukorbetegség hosszú távú hatásaira.
A résztvevők agyának pontos vizsgálatához a kutatók mágneses rezonancia képalkotást (MRI) alkalmaztak. Az agyi vizsgálatok mellett a résztvevők memóriáját és nyelvi képességeit is tesztelték, hogy megértsék, az agyban bekövetkezett változások hatással vannak-e gondolkodásukra. Az eredmények meglepőek voltak. Az MRI-vizsgálatok kimutatták, hogy azoknál, akik sok éven át 2-es típusú cukorbetegségben éltek, az agy külső rétege, az agykéreg kissé vékonyabb volt. Az agy ezen része fontos szerepet játszik a memóriában, a gondolkodásban és a döntéshozatalban. Ezenkívül kevesebb az információk feldolgozásához elengedhetetlen szürkeállományuk volt, és több fehér folt volt az agyukban. Ezek a fehér foltok gyakran összefüggésbe hozhatók az öregedéssel és bizonyos egészségügyi problémákkal.
Bár ezek a fizikai változások riasztónak tűnhetnek, volt néhány jó hír is. Az agyi vizsgálatokban tapasztalt változások ellenére a résztvevők ugyanolyan jól teljesítettek a memória- és nyelvi teszteken, mint a cukorbetegségben nem szenvedő emberek. Ez arra utal, hogy bár a cukorbetegség fizikai változásokat okozhat az agyban, ez nem feltétlenül vezet memóriazavarhoz vagy nyelvi problémákhoz – legalábbis a korai stádiumban nem.
Evan Reynolds, a kutatás vezetője rámutatott, hogy ezek az eredmények azért fontosak, mert azt mutatják, hogy a 2-es típusú cukorbetegség akkor is hatással lehet az agyra, ha nincsenek nyilvánvaló jelei a memóriavesztésnek. Ez azt jelenti, hogy a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek érdemes korábban elgondolkodniuk agyuk egészségén, és megtenniük a szükséges lépéseket annak védelme érdekében, még akkor is, ha jól érzik magukat.
A tanulmány azt is megállapította, hogy a cukorbetegséggel összefüggő egyéb egészségügyi problémák, például a veseproblémák vagy a szívet érintő idegproblémák, úgy tűnik, súlyosbítják az agyi változásokat. Például azoknál, akik cukorbetegségben és veseproblémákban is szenvedtek, láthatóbb változások voltak megfigyelhetők az agyuk szerkezetében. Érdekes módon azonban az idegkárosodásban szenvedő emberek nem mutattak rosszabb memóriát vagy nyelvi képességeket. Ez azt mutatja, hogy a cukorbetegség és az agy egészségének összefüggése bonyolult és nem mindig közvetlen.
Eva Feldman, a csoport vezető kutatója hangsúlyozta, hogy ez a kutatás fel kell hívja a figyelmet a 2-es típusú cukorbetegség agyra gyakorolt rejtett hatásaira. Úgy véli, hogy ezeknek a kockázatoknak a megértése jobb ellátáshoz és esetleg új módszerekhez vezethet a cukorbetegek agyának védelmében. A korai felismerés ösztönözheti az embereket arra, hogy jobban figyeljenek agyuk egészségére, és olyan életmódbeli változásokat hajtsanak végre, amelyek segíthetnek megelőzni a további károsodást.
A tanulmány több neves intézmény, köztük a Michigan Medicine, a Mayo Clinic, a Monash University és a National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases együttműködésében készült.
Ahogy a tudósok folytatják a cukorbetegség és az agy egészségének összefüggéseinek kutatását, új módszerek születhetnek ezeknek a csendes változásoknak a lassítására vagy akár megállítására, javítva ezzel a cukorbetegségben élő emberek életminőségét.